Rozwój konopi w przemyśle
I tak oto chodzą słuchy, że konopie włókniste mają nawet 50 tys. zastosowań w przemyśle. Choć nie zamierzamy się ustosunkowywać do każdego z nich, opowiemy Wam – naszym zdaniem – o najciekawszych wykorzystaniach tej rośliny.
Konopie mogą poszczycić się jednym z najsilniejszych włókien roślinnych na świecie
A do tego odpornych na gnicie, nawet w bardzo wilgotnym środowisku! Nic dziwnego, że od wieków używano ich do produkcji trwałych i mocnych wyrobów, takich jak węże strażackie, sieci, nici chirurgiczne czy – od niedawna – filtry wykorzystywane do parzenia kawy czy herbaty. Cofnijmy się jednak nieco w czasie...
Do 1883 roku to właśnie z konopi produkowano do 90% papieru na świecie. Na takim konopnym papierze w XV wieku została spisana m.in. Biblia Gutenberga oraz (trzy wieki później) pierwsze projekty Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Nie myślcie jednak, że to najstarsze okazy! Pierwszy papier wykonany z tego surowca, który przetrwał do naszych czasów, według oceny archeologów ma aż 4000 lat! Jeśli zastanawiacie się, z której części rośliny wykonywany jest papier, wyobraźcie sobie, że konopna łodyga składa się z twardej części wewnętrznej i miękkiej zewnętrznej fibry. To właśnie twardszy, bardziej łykowaty środek służy do produkcji papieru cieszącego się tak ogromną wytrzymałością.
Z potencjału konopi skorzystał także niekwestionowany król jeansów – Levi Strauss, szyjąc swoje pierwsze spodnie. Co ciekawe, marka postanowiła wrócić do korzeni i ponownie zacząć wykorzystywać materiał konopny do produkcji swoich ubrań. Po co? Okazuje się, że w porównaniu do tkaniny bawełnianej, wyprodukowanie materiału konopnego pochłania znacznie mniej wody i chemikaliów! Ubrania konopne mają także wiele innych plusów – zawarte w tych roślinach ligniny świetnie chronią przed przenikaniem promieni ultrafioletowych, a zdolność do wchłaniania wody zapewnia wysoki komfort nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Konopie stanowiły także niesamowicie ważny surowiec wykorzystywany przy produkcji płótna żaglowego, lin okrętowych czy sznurka, zainteresowanie nimi zaczęło jednak spadać wraz z pojawieniem się włókien chemicznych o łatwiejszej technologii przerobu i korzystniejszej cenie. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości, włókna konopne mogą być również stosowane do tworzenia materiałów kompozytowych używanych do wykonania m.in. samochodów czy myśliwców (patrz – prototyp ekologicznego samochodu Henry’ego Forda, o którym pisaliśmy w poprzednim wpisie).