Uprawy - rodzaje i charakterystyka

Uprawy - rodzaje i charakterystyka

Uprawy – rodzaje i charakterystyka

 

Outdoor, indoor, greenhouse – co kryje się pod każdym z tych trzech rodzajów uprawy nasion konopi? Dlaczego ta sama odmiana w zależności od tego, w jaki sposób jest hodowana, może mieć całkiem rozbieżne ceny? I wreszcie – jakie są wady i zalety każdej z upraw? Po odpowiedzi, wyłącznie w celu edukacyjnym, zapraszamy niżej!

 

OUTDOOR

Mianem tym określa się uprawy, które odbywają się na świeżym powietrzu. Ich niekwestionowaną zaletą są wysokie plony zawdzięczane naturalnemu światłu i odpowiedniemu napowietrzeniu. Jak się okazuje, to właśnie w obecności naturalnego światła w roślinie występuje wzmożona produkcja prozdrowotnych kannabinoidów i terpenów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest prawdopodobnie to, że uprawy zewnętrzne wyeksponowane są na pełne spektrum światła (słońce, księżyc, gwiazdy), efekty czego są niemożliwe do odtworzenia nawet w przypadku najlepszej jakości sztucznych lamp. Tego typu uprawy są bardziej ekologiczne, mniej wymagające i pracochłonne oraz tańsze (co nie znaczy “mniej wartościowe”) od uprawy indoor.

 

Wszystko ma jednak swoje wady i zalety. Przeważnie z jednego pola można zebrać tylko jeden plon w ciągu roku, a warunki pogodowe nie zawsze bywają łaskawe. Rośliny hodowane na zewnątrz są także narażone na różnego rodzaju choroby, pleśń i działanie szkodników, dlatego zwykle do obsadzenia wybiera się najbardziej odporne odmiany, płodną glebę i miejsce o wysokim nasłonecznieniu.

 

INDOOR

Choć uprawy w pomieszczeniach są droższe zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska, to pozwalają świetnie kontrolować wszystkie najistotniejsze parametry w uprawie konopi, a co za tym idzie – umożliwiają osiągnięcie idealnie powtarzalnych efektów. Ponieważ uprawy wewnętrzne nie są uzależnione od pory roku i kaprysów pogody, “indoorowcy” teoretycznie mogliby uprawiać konopie w dowolnym miejscu i czasie. Co prawda plony roślin hodowanych wewnątrz pomieszczeń są niższe, ale za to bardziej obfite. Ponieważ rośliny można hodować w ten sposób okrągły rok, w przeliczeniu daje nam to około 4–8 zbiorów w ciągu 12 miesięcy!

 

Ale i ten sposób nie jest pozbawiony wad – po pierwsze, w tym modelu hodowli trudniej jest pozbyć się ewentualnych patogenów. Po drugie, warunkiem do uprawy roślin w pomieszczeniach jest zastosowanie dużej liczby sztucznych lamp, które znacząco podnoszą rachunki za prąd i generują (dość niekomfortowe latem) ciepło. Należy także uważać na ilość dwutlenku węgla w powietrzu i czuwać nad odpowiednią odległością roślin od rozgrzanych lamp.

 

GREENHOUSE

To uprawa szklarniowa, która stanowi pomost między dwiema wcześniejszymi metodami, przy jednoczesnej eliminacji wspomnianych minusów. Chociaż nie zapewnia całkowitej kontroli nad warunkami środowiskowymi, to pozwala wpływać na niektóre istotne parametry hodowli, takie jak temperatura czy ochrona przed zakażeniem. Umożliwia także zastosowanie techniki zwanej deprywacją świetlną, która pozwala zmaksymalizować zbiory przez wymuszenie kwitnienia.

 

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, do uprawy dopuszczone są wyłącznie te odmiany, które znajdują się we wspólnym katalogu odmian roślin rolniczych publikowanych przez Komisję Europejską (o zawartości THC mniejszej niż 0,2%).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl