Rodzaje terpenów w konopiach

Rodzaje terpenów w konopiach

Rodzaje terpenów

Terpeny to naturalne olejki eteryczne występujące w szerokiej gamie roślin, odpowiadające za ich smak i charakterystyczny zapach. W jednym z poprzednich artykułów (“ Terpeny i flawonoidy – co to takiego? ”) pisaliśmy, że terpeny pełnią rolę “strażników”, niestrudzenie zwalczając wszelkie bakterie, grzyby i szkodniki występujące w roślinach. Wspomnieliśmy także o tym, że w konopiach ich miejsce jest w trichomach, czyli niewielkich kryształkach pokrywających kwiaty i liście rośliny. Każdy z terpenów może poszczycić się swoimi unikalnymi właściwościami, a ich rozwój zależy od wielu czynników, takich jak typ gleby, pogoda, klimat czy stosowane nawozy. To właśnie dlatego ta sama odmiana konopi nie zawsze wytworzy identyczne terpeny. Choć znajdziemy je w wielu popularnych roślinach, takich jak chmiel, mięta pieprzowa, cynamon, lawenda czy cytryna, w konopiach występuje ich zdecydowanie najwięcej! Co ciekawe, terpeny mają także olbrzymi wpływ na działanie różnych odmian i zdolność do regulowania ich efektów. Po więcej ogólnych informacji odsyłamy do lektury wspomnianego tekstu, a dziś pozwólcie, że zabierzemy Was w pełną aromatów podróż po najważniejszych rodzajach terpenów występujących w konopiach.

 

MIRCEN – nie bez powodu poszedł na pierwszy ogień! To jeden z najczęściej wytwarzanych przez konopie terpenów, który występuje także w koniczynie, chmielu, kminku, liściach laurowych, mango czy szałwii. Zwiększa on przepuszczalność błon komórkowych, czym ułatwia innym terpenom, flawonoidom i kannabinoidom dostęp do komórek organizmu. Mircen ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne. Działa uspokajająco i odprężająco, redukuje stres i napięcia, równie skutecznie pomagając w walce z bezsennością.

 

LINALOL – to popularny terpen o kwiatowo-drzewnych nutach zapachowych, którego intensywny zapach rozpoznasz od razu! Szacuje się, że występuje on w około 200 gatunkach roślin, oprócz konopi znajdziecie go także m.in. w lawendzie, mięcie, cynamonie czy owocach cytrusowych. Linalol łagodzi napady padaczkowe, stany zapalne i lęki, działa nasennie oraz uśmierza chroniczny ból. Jego mocno kwiatowy zapach jest powszechnie używany do produkcji perfum.

 

LIMONEN – wystarczy jedno słowo: cytryna. To właśnie ten terpen odpowiedzialny jest za jej orzeźwiający, cytrusowy aromat. Znajdziecie go także w innych owocach cytrusowych, mięcie, jałowcu, sośnie czy rozmarynie. Wśród jego właściwości wymienia się m.in. te przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne i uspokajające, choć równie obiecująco przedstawiają się badania limonenu w kierunku leczenia raka piersi (które wykazały zmniejszoną ekspresję cykliny D1 w guzie mogącą doprowadzić do zatrzymania cyklu komórkowego i zmniejszenia zdolności rozmnażania się komórek. Limonen w połączeniu z innymi terpenami zwiększa poziom ich wchłaniania. Jest powszechnie stosowany w kosmetykach, żywności i środkach czystości o cytrusowym aromacie.

 

HUMULEN – to popularnie występujący w konopiach terpen o nieco ziemistym, piżmowym aromacie, “przyprawionympikantnymi nutkami, który odnajdziecie także w chmielu, szałwi, żeń-szeniu i imbirze. Humulen od wieków święcił triumfy popularności w medycynie chińskiej. Wraz z podobnym w budowie molekularnej kariofilenem wzajemnie wzmacniają swoje właściwości przeciwzapalne. Może wykazywać działanie hamujące apetyt.

 

PINEN – daje (jak sama nazwa wskazuje) charakterystyczny, sosnowy zapach. To właśnie on odpowiada za świeży, specyficzny zapach drzew iglastych i żywicy sosny. Oprócz konopi występuje również w ziołach, takich jak rozmaryn, pietruszka czy koperek. Pinen znajduje swoje zastosowanie w kuracji astmy (wpływa na rozszerzanie się oskrzeli) oraz wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i relaksujące. Zmniejsza także negatywne działanie THC, ułatwia zapamiętywanie i pomaga wspiąć się na wyższy poziom skupienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl