Pozostałe kannabinoidy – CBG, CBN, CBC

Pozostałe kannabinoidy – CBG, CBN, CBC

Czym jest CBG?

Nie bez powodu kannabigerol postanowiliśmy opisać jako pierwszy, wszak to właśnie on odgrywa jedną z ważniejszych ról w powstawaniu CBD, THC oraz innych kannabinoidów. A działa to tak: kwasowa, nieaktywna forma kannabigerolu zmienia się i rozkłada, stając się cząsteczką podstawową, z której tworzą się inne kannabinoidy (stąd też wzięło się określenie “matka kannabinoidów” lub “komórka macierzysta”). Substancja jest trudna do pozyskania i w przeważającej liczbie szczepów konopi CBG występuje jedynie w śladowych ilościach.

Od razu uspokoimy – kannabigerol, podobnie jak CBD, jest w pełni legalny i nie odurza. Jakiego działania można się zatem po nim spodziewać? Uważa się, że CBG hamuje wychwyt GABA w mózgu, co przyczynia się do zmniejszenia ogólnego napięcia, w tym napięcia mięśni. Wykazuje także korzystny wpływ przy leczeniu schizofrenii, łagodzi stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, chroni nasze komórki nerwowe, a także stymuluje regenerację i wzrost kości.

8 lat temu na Wydziale Farmacji Uniwersytetu w Neapolu podczas testowania CBG na eksperymentalnym modelu nieswoistego zapalenia jelit odkryto, że CBG wykazuje potencjalne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Inne badania sugerują także możliwość spowolnienia wzrostu niektórych guzów oraz zwiększenie apetytu. Właśnie dlatego warto sięgnąć po sprawdzony olejek konopny CBG.


CBN?

Czyli kannabinol, to niepsychoaktywny produkt utleniania THC, co znaczy, że wytwarzany jest wówczas, gdy THC jest podgrzewany lub wystawiony na działanie tlenu. CBN najliczniej występuje w starszym i suszonym surowcu konopnym, stanowiąc niewielki składnik świeżych konopi. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości fitokannabinoidów, CBN nie pochodzi od CBG i przez pewien czas uważany był za nieaktywny składnik konopi. Nic bardziej mylnego!

Okazało się, że dzięki działaniu na receptory kannabinoidowe CBN może poszczycić się wieloma właściwościami leczniczymi. Odkryto m.in., że może on pobudzać apetyt u osób dotkniętych anoreksją oraz innymi chorobami, które powodują zaburzenia łaknienia. CBN wykazuje także działanie przeciwbólowe, uspokajające, wyraźnie poprawiające jakość snu i stymulujące wzrost tkanki kostnej.

 

CBC?

Inaczej kannabichromen, wciąż pozostaje w cieniu swojego rodzeństwa, na szczęście badacze zdążyli już odkryć jego kilka obiecujących zastosowań. CBC w układzie kannabinoidowym najskuteczniej wiąże się z receptorem waniloidowym TRPV1, który pomaga kontrolować temperaturę ciała i odgrywa ważną rolę w odczuwaniu bólu, oraz z receptorem TRPA1, także związanym z postrzeganiem bólu. To oznacza, że CBC może być skutecznym środkiem przeciwbólowym i przydatnym wsparciem w leczeniu stanów zapalnych – począwszy od trądziku po chorobę zwyrodnieniową stawów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl